Гірський кришталь: факти і міфи

Цей мінерал оповитий таємницями не менше, чим золото, яке гіпнотизувало маси за часів золотої лихоманки. Недарма Нерон, вихований на міфах про богів з Олімпу, які пили амброзію з кришталевих кубків, завів таку ж манеру, щоб отримати безсмертя. Зараз унікальний камінь часто використовується в якості дивовижної вставки в ювелірних прикрасах.

Властивості гірського мінералу

По суті, це кварц. Незважаючи на те, що SiO2 (оксид кремнію), з якого він складається, є одним з найбільш поширених на Землі речовин, дисперсія і заломлення променів у даного мінералу просто дивовижні, на відміну від штучних аналогів. Та й цінується природний камінь набагато більше «скелець»: ціна за колекційний друз або кришталеву статуетку може досягати не однієї сотні доларів.

 Тому при покупці прикрас краще віддавати перевагу дорогим фабричним зразкам, адже подібність гірського кришталю з рукотворним варіантом може зіграти злий жарт. Однак фахівці легко розпізнають фальшивку: штучний кришталь - не що інше, як звичайне скло з підмішуванням великої кількості барію або ж оксиду свинцю.

В ідеалі натуральний варіант не має кольору - він неймовірно прозорий. Але зразки без єдиних домішок повинні насторожувати: саме вони можуть виявитися підробкою. Насправді подібний камінь без найменших включень є надзвичайною рідкістю і оцінюється в неймовірно великі суми. Тому найчастіше в ходу такі мінерали:

• цитрин;
• авантюрин;
• рожевий кварц;
• аметист.

 
Сережки золоті з гірським кришталем

 

Особливості дорогоцінного каменю

Якщо доторкнутися до гірського кришталю, він здасться холодним навіть у спеку. Недарма греки називали його скам'янілим льодом, а жерці Єгипту застосовували в якості охолоджуючого компресу, щоб зняти перегрів під час тривалих церемоній.

Цікава і здатність мінералу знижувати ризик інфікування ран, виявлена ​​ще тисячі років тому. Тому люди здавна були впевнені: гірський кришталь - самоцвіт, створений богами для своїх особистих потреб. Його використовували як амулет, вірячи в непохитне могутність каменю. А зображення кришталевого черепа, виготовленого ацтеками століття назад, до сих пір розбурхують світ.

Карл Фаберже якось створив поодинокі квіти у вазах - нехитру, але неймовірно складну по виконанню роботу. Так ось, їх стебла не просто стоять в посудинах, а занурені в найчистішу «воду», роль якої виконує ніщо інше, як гірський кришталь. Для цього майстер використав мінерал найвищої якості - без дефектів і помутнінь.

Моду на нього свого часу охоче підтримала велика імператриця Катерина II, яка була зачарована прозорими кристалами з волокнами азбесту і рутилу. Подібні зразки отримали назву «стріл Амура» і «волосся Венери», ставши популярними магічними талісманами серед палацової еліти.

Коментарі (0)